Tuesday, 21 August 2012
Saturday, 11 August 2012
Kura-kura Dengan Arnab
Petikan 2
Kura-kura Dengan Arnab
Di dalam sebuah hutan terdapat berjenis-jenis binatang. Di
antaranya
ada seekor arnab yang sombong dan suka bercakap besar.
Haiwan-haiwan lain benci kepadanya.
Suatu hari arnab ternampak seekor kura-kura sedang berjalan.
‘ Awak berjalan sangat cepat,” sindir arnab.
Kura-kura tahu aia kena sindir.
“ Walaupunsaya berjalan perlahan, kalau kita berlumba lari
boleh jadi
saya yang menang, “ balas
kura-kura.
“ Kalau begitu mari kita berlumba,” kata arnab dengan
gembira.
Arnab membetitahu perlumbaan itu kepada haiwan-haiwan lain.
Ia juga meminta Sang Kancil menjadi hakim.
“ Satu, dua, tiga....! “ kata Sang Kancil.
Habis saja Sang Kancil menghitung, arnabpun berlari macam peluru.
Kura-kura tertinggal jauh ke belakang.
“ Aku tunggu kura-kura di sini. Kalau ia sudah dekat barulah
aku berlari semula, “ kata kura-kura sendirian. Arnab berbaring di bawah pokok.
Oleh kerana keletihan ia pun tertidur.
Kura-kura berjalan tidak berhenti-henti. Akhirnya ia sampai
di garisan penamat. Semua haiwan bersorak-sorak sambil menari-nari kerana
kura-kura menang.
Arnab terbangun kerana digigit nyamuk. Ia terkejut lalu berlari.
Apabila
sampai di garisan penamat, arnab terkejut kerana kura-kura telah
sampai dahulu.
Arnab berasa malu dan berjanji tidak akan bercakap sombong
lagi.
Wednesday, 8 August 2012
Rancangan Pengajaran Harian B. Melayu Tahun 4
Rancangan Pelajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun Empat
Tahun : 4 Merah
Tarikh : 10 Ogos
2012
Bilangan Murid : 20 Orang
Tajuk : Monyet Yang Pintar
Masa : 60 Minit
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran
murid-murid dapat :
1. Membaca dengan lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi,
sebutan, dan gaya penyampaian yang menarik.
sebutan, dan gaya penyampaian yang menarik.
2. Mengemukakan idea tentang sesuatu tema dengan wacana yang sesuai.
Fokus Utama :
Standard
Kandungan
1.2 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi
yang baik
jelas dan teratur.
Aras 3 ( i) Menghurai sesuatu perkara yang didengar dengan bahasa yang betul.
Aras 3 ( i) Menghurai sesuatu perkara yang didengar dengan bahasa yang betul.
Fokus Sampingan :
Standard
Pembelajaran
3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak dalam aktiviti yang terancang.
Aras 2 (i) Mengemukakan idea tentang sesuatu tema dengan wacana yang sesuai.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, membaca dan menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa, Kosa kata : ganas, berapi-api, baham, sampuk, herdik.
Penggabungjalinan : Sains, Pendidikan Islam, Ilmu Kesusasteraan, Matematik.
Penerapan : Nilai Murni : Kasih sayang, bertanggungjawab, menghargai,
kerjasama, bersyukur
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT )
Kemahiran Berfikir :
Menciri, meramal, membuat inferens, mengkategori, menjana
idea, dan menerangkan sebab.
Kemahiran Belajar :
Mengumpul, memproses, mencatat, melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai :
Kontekstual, interpersonal, verval-linguistik, emosi.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah melihat haiwan dan membina ayat tunggal.
Bahan Bantu Mengajar :
Komputer, sambungan internet, paparan blog, audio bunyi
haiwan , power point.
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Bercerita
mengenai haiwan :
·
Cuba dengar bunyi ini.
· Cuba teka bunyi apakah ini? · Namakan haiwan yang kamu dengar tadi. |
Set Induksi ( 5 minit )
·
Murid diperdengarkan bunyi-bunyi haiwan.
·
Murid bercerita dan melakonkan bunyi berdasarkan bunyi
haiwan tadi.
·
Guru menjelaskan tajuk pelajaran pada hari tersebut.
|
KB :
menghubung kait, menciri.
BCB :
Mendengar dengan aktif.
BBM :
Audio bunyi haiwan.
|
· Cuba fikirkan bagaimana haiwan ini hidup? |
Langkah 1 ( 10 minit )
· Bersoaljawab dengan murid di mana haiwan-haiwan tersebut hidup.
·
Guru minta murid mengelik pautan yang telah disediakan.
·
Murid diminta membaca teks dengan kuat, jelas dan
intonasi yang betul.
·
Guru merumuskan pencapaian bacaan murid.
|
KB :
Mencirikan
BCB :
Mendengar aktif, Memproses maklumat
KP :
Verval-linguistik, interpersonal, emosi.
Nilai
: Keberanian, Kasih Sayang, Kerjasama.
|
Murid
:
·
Perkara
utama yang ingin disampaikan.
Rancangan monyet.
Menyampaikan maklumat
|
Langkah 2 ( 10 minit )
·
Murid diarah duduk dalam kumpulan yang telah
ditetapkan.
· Berdasarkan cerita, murid diminta jelaskan apakah
perkara utama yang ingin disampaikan?
· Guru meminta murid terangkan apakah rancangan monyet.
|
KB :
Meramal dan membuat inferens
BCB :
Mendengar aktif, memproses dan menyampaikan maklumat.
Nilai
: Kasih sayang , kerjasama,emosi.
|
Langkah 3 ( 10 minit )
· Secara kumpulan, murid diminta lakukan
aktiviti teater pembaca berdasarkan cerita.
· Murid digalakkan menulis dialog di komputer. ( salin dari teks atau dialog yang disediakan oleh guru. )
|
KP :
Verval-linguistik, interpersonal, emosi,
BCB :
Menyampaikan maklumat.
Nilai
: Keyakinan, bersyukur.
BBM :
Komputer
|
|
Murid
:
Cadangan / idea untuk menyelamatkan haiwan.
Mengakses
internet untuk maklumat tambahan mengenai haiwan.
· Kenal pasti simpulan bahasa dan kata nafi.
Simpulan Bahasa ( klik Di Sini ) |
Langkah 4 ( 10 minit )
·
Murid masih dalam kumpulan masing-masing
· Guru meminta murid kemukakan satu cara lain untuk meyelamatkan haiwan di
hutan itu daripada menjadi mangsa singa.
Langkah 5 ( 10 minit )
· Murid lemah ( kump C ) diminta senaraikan simpulan bahasa, murid sederhana
( kump B ) diminta senaraikan ayat kata nafi dan murid cerdik ( kump A ) senaraikan simpulan bahasa dan ayat yang mengandungi kata nafi,
dan bacakan dengan kuat dan jelas.
|
KB : Menjana idea, menerangkan sebab.
BCB : mengumpul dan memproses maklumat
KP : Verval-linguistik, interpersonal.
tanggungjawab.
BBM :
Komputer, internet
KB : Menjana idea.
BCB : mengumpul dan memproses maklumat
KP : Verval-linguistik, interpersonal.
Nilai : kasih sayang, hormat, kerjasama, bersyukur,
tanggungjawab.
|
Penutup
kognitif : membuat rumusan isi pelajaran
Penutup
Sosial : memberi pujian dan motivasi
|
Penutup (5 minit)
·
Guru menyoal murid tentang perkara yang telah dipelajari.
·
Guru memberi dorongan kepada murid supaya perbaiki
bacaan dan mencari maklumat tambahan melalui internet.
·
Guru meminta murid mengklik video yang disediakan dan
menyanyi bersama-sama.
|
Nilai
: kasih sayang, menghargai, motivasi
|
Petikan 1
Ayam
Pada zaman dahulu ada tiga
ekor haiwan berkawan baik. Haiwan-haiwan itu ialah Kucing, ayam dan itik.
Haiwan terjumpa sebiji padi semasa mencari makanan. Kemudian ayammembawa sebiji
padi itu kepada kawan-kawannya.
“ Mari tolong aku menanam
biji padi ini “ kata ayam kepada kucing dan itik. Kucing an itik tidak mahu
menolong ayam menanam biji padi itu.
“ Pergilahkamu tanam sendiri
“ kata kucing dan itik. A
Apabila mendengar kata-kata
kawannya itu, ayam pun pergi menanam iji padi itu sendiri. Tiap-tiap hari ayam
menyiran biji padi itu. Tidak lama kemudian biji padi itu pun tumbuh dengan
subur dab berbuah lebat.
Apabila padi sudah masak,
ayampun mengetam padi itu.Padi itu ditumbuk menjadi tepung. Kucing dan itik
masih lagi tidak mahu menolong ayam.
Kemudian ayam membuatkuih
daripada tepung itu.Apabila kuih telah masak, kucing dan itik pun datang.
“ Boleh kami minta sedikit
kuih itu ?” tanya itik.
“ Perut kami lapar “ kata
kucing.
Ayam tidak mahu memberi kuih
itu, “ makan mahu, kerja malas “ , balas ayam kepada kawan-kawannya.
Itik dan kucing berasa
sangat malu, lalu pergi dari situ.
pelajaran kedua
Subscribe to:
Posts (Atom)