Selamat Datang ke Blog Rasmi Atisur66 Mari Belajar Bersama Saya

Wednesday 8 August 2012

Rancangan Pengajaran Harian B. Melayu Tahun 4




                                                Rancangan Pelajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun Empat
Tahun : 4 Merah
Tarikh  : 10 Ogos 2012
Bilangan Murid : 20 Orang
Tajuk : Monyet Yang Pintar
Masa : 60 Minit
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
1.     Membaca dengan lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi,
      sebutan, dan gaya penyampaian yang menarik.
2.    Mengemukakan idea tentang sesuatu tema dengan wacana yang sesuai.
        
Fokus Utama :
Standard Kandungan
1.2 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik
       jelas dan teratur.
Aras 3 ( i) Menghurai sesuatu perkara yang didengar dengan bahasa yang betul.

Fokus Sampingan :
Standard Pembelajaran
3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak dalam aktiviti yang terancang.
Aras 2 (i) Mengemukakan idea tentang sesuatu tema dengan wacana yang sesuai.

Kemahiran Bahasa : Mendengar, membaca dan menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa, Kosa kata : ganas, berapi-api, baham, sampuk, herdik.
Penggabungjalinan : Sains, Pendidikan Islam, Ilmu Kesusasteraan, Matematik.
Penerapan : Nilai Murni : Kasih sayang, bertanggungjawab, menghargai, kerjasama, bersyukur
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT )
Kemahiran Berfikir : Menciri, meramal, membuat inferens, mengkategori, menjana
                  idea, dan menerangkan sebab.
Kemahiran Belajar : Mengumpul, memproses, mencatat, melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai : Kontekstual, interpersonal, verval-linguistik, emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat haiwan dan membina ayat tunggal.
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, sambungan internet, paparan blog, audio bunyi
                                           haiwan , power point.
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan


Bercerita mengenai haiwan   :
        ·         Cuba dengar bunyi ini.  
    
       

      ·         Cuba teka bunyi apakah    ini?

     ·         Namakan haiwan yang kamu dengar tadi.
Set Induksi ( 5 minit )

      ·         Murid diperdengarkan bunyi-bunyi haiwan.
      ·         Murid bercerita dan melakonkan bunyi berdasarkan bunyi haiwan tadi.
·         Guru menjelaskan tajuk pelajaran pada hari tersebut.



KB : menghubung kait, menciri.

BCB : Mendengar dengan aktif.

BBM : Audio bunyi haiwan.



      ·         Cuba fikirkan bagaimana haiwan ini hidup?

     ·         Membaca teks yang        disediakan.

     Monyet Yang Pintar ( klik di sini)   
                     
  Langkah 1 ( 10 minit )


      ·         Bersoaljawab dengan murid di mana haiwan-haiwan tersebut hidup.

     ·         Guru minta murid mengelik pautan yang telah disediakan.

     ·         Murid diminta membaca teks dengan kuat, jelas dan intonasi yang betul.

     ·         Guru merumuskan pencapaian bacaan murid.




KB : Mencirikan

BCB : Mendengar aktif, Memproses maklumat

KP : Verval-linguistik, interpersonal, emosi.

Nilai : Keberanian, Kasih Sayang, Kerjasama.


Murid :

     ·          Perkara utama yang ingin disampaikan.
      Rancangan monyet.
     Menyampaikan maklumat
Langkah 2 ( 10 minit )

     ·         Murid diarah duduk dalam kumpulan yang telah ditetapkan.
     ·         Berdasarkan cerita, murid diminta jelaskan apakah perkara utama yang ingin disampaikan?
     ·    Guru meminta murid terangkan apakah rancangan monyet.   
     


KB : Meramal dan membuat inferens

BCB : Mendengar aktif, memproses dan menyampaikan maklumat.

Nilai : Kasih sayang , kerjasama,emosi.



Murid 
 :·         Teater bercerita berdasarkan teks cerita.
Dialog Monyet Yang Pintar ( klik Di Sini )


Langkah 3 ( 10 minit )

     ·          Secara kumpulan, murid diminta lakukan aktiviti teater pembaca berdasarkan cerita.
     ·       Murid digalakkan menulis dialog di komputer. ( salin dari teks atau dialog yang disediakan oleh guru. )  



KP : Verval-linguistik, interpersonal, emosi,

BCB : Menyampaikan maklumat.

Nilai : Keyakinan, bersyukur.

BBM : Komputer


Murid :
Cadangan / idea untuk menyelamatkan haiwan.

Mengakses internet untuk maklumat tambahan mengenai haiwan.










       
    ·   Kenal pasti simpulan bahasa dan kata nafi.

Cari maksud simpulan bahasa dan kata nafi.

Simpulan Bahasa ( klik Di Sini )


Langkah 4 ( 10  minit )

      ·         Murid masih dalam kumpulan masing-masing 
      ·         Monyet telah berjaya menipu singa.

      ·      Guru meminta murid kemukakan satu cara lain untuk meyelamatkan haiwan di hutan itu daripada menjadi mangsa singa.
    
     



Langkah 5 ( 10 minit )

    ·  Murid lemah ( kump C ) diminta senaraikan simpulan bahasa, murid sederhana 
    ( kump B ) diminta senaraikan ayat kata nafi dan murid cerdik ( kump A ) senaraikan simpulan bahasa dan ayat yang mengandungi kata nafi,
    dan bacakan dengan kuat dan jelas.



KB : Menjana idea, menerangkan sebab.

BCB : mengumpul dan memproses maklumat

KP : Verval-linguistik, interpersonal.

Nilai : kasih sayang, hormat, kerjasama, bersyukur, 
tanggungjawab.

BBM : Komputer, internet





KB : Menjana idea.

BCB : mengumpul dan memproses maklumat

KP : Verval-linguistik, interpersonal.

Nilai : kasih sayang, hormat, kerjasama, bersyukur, tanggungjawab.



Penutup kognitif : membuat    rumusan isi pelajaran

Penutup Sosial : memberi pujian dan motivasi



Penutup (5 minit)

      ·         Guru menyoal murid tentang perkara yang telah dipelajari.
      ·         Guru memberi dorongan kepada murid supaya perbaiki bacaan dan mencari maklumat tambahan melalui internet.
      ·         Guru meminta murid mengklik video yang disediakan dan menyanyi bersama-sama.



Nilai : kasih sayang, menghargai, motivasi


Petikan  1

                                                          Ayam

Pada zaman dahulu ada tiga ekor haiwan berkawan baik. Haiwan-haiwan itu ialah Kucing, ayam dan itik. Haiwan terjumpa sebiji padi semasa mencari makanan. Kemudian ayammembawa sebiji padi itu kepada kawan-kawannya.
“ Mari tolong aku menanam biji padi ini “ kata ayam kepada kucing dan itik. Kucing an itik tidak mahu menolong ayam menanam biji padi itu.
“ Pergilahkamu tanam sendiri “ kata kucing dan itik. A
Apabila mendengar kata-kata kawannya itu, ayam pun pergi menanam iji padi itu sendiri. Tiap-tiap hari ayam menyiran biji padi itu. Tidak lama kemudian biji padi itu pun tumbuh dengan subur dab berbuah lebat.
Apabila padi sudah masak, ayampun mengetam padi itu.Padi itu ditumbuk menjadi tepung. Kucing dan itik masih lagi tidak mahu menolong ayam.
Kemudian ayam membuatkuih daripada tepung itu.Apabila kuih telah masak, kucing dan itik pun datang.
“ Boleh kami minta sedikit kuih itu ?” tanya itik.
“ Perut kami lapar “ kata kucing.
Ayam tidak mahu memberi kuih itu, “ makan mahu, kerja malas “ , balas ayam kepada kawan-kawannya.
Itik dan kucing berasa sangat malu, lalu pergi dari situ.


No comments:

Post a Comment